A to stare CD gdzie wrzucić? A plastikowe po nim opakowanie? A co zrobić z tą żarówkę z samochodu? itp., itd.… Na wielu spotkaniach – branżowych i nie tylko – jak mantrę powtarza się potrzebę edukowania społeczeństwa w zakresie zarówno segregacji odpadów, jak i oszczędzania energii i wody. Problematyczne okazuje się często samo odpowiednie zakwalifikowanie odpadu przez mieszkańca, a następnie jego segregacja lub pogodzenie się z faktem wrzucenia do zmieszanych odpadów. Na szczęście, naukowcy coraz częściej znajdują możliwości zagospodarowania dotychczas niewykorzystywanych przez recyklerów odpadów. Pojawiające się inicjatywy napawają optymizmem, gdyż oprócz aspektów ekologicznych cechuje je przede wszystkim opłacalność ekonomiczna.
Czasami drobny kamyczek potrafi wywołać wielką lawinę – tak jak to miało miejsce kilka lat temu, gdy społeczeństwo z dnia na dzień zaczęło bojkotować torby foliowe na korzyść tych wielokrotnego użytku. Głosy „za” i „przeciw”, napływające z różnych środowisk, nie miały wpływu na przepływ fali sprzeciwu wobec używania „foliówek”. Po prostu dotarła do nas moda na bycie „eko”. Wydaje się więc, że na „świadomego” obywatela wpływ mają także – oprócz kształtowanych od kilkunastu lat postaw prośrodowiskowych – panujące trendy. Jednakże ziarno zasiane zostało już wiele lat temu, by teraz znaleźć pożywkę dla kształtowania postaw „eko”, ze świadomym myśleniem o ochronie otaczającego nas środowiska. Inicjatywy oraz inicjatorzy nie pozostają niezauważeni. Nie bez kozery tegoroczna Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki została przyznana Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz, założycielce Fundacji „Nasza Ziemia”. Nagroda przyznawana jest w celu uhonorowania osiągnięć osób działających na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz propagujących postawy promujące ochronę środowiska.
Nie oglądajmy się jednak tylko na innych i sami nieśmy ten kaganek oświaty. A czas ku temu jest sprzyjający, gdyż to w czasie świąt produkujemy najwięcej odpadów. Oby nie trafiły one do pobliskich lasów, gdzie natkniemy się w czasie spaceru…
 
Katarzyna Błachowicz
z-ca redaktora naczelnego
 
Świąt Bożego Narodzenia pachnących piernikiem i choinką,
spędzonych w gronie najbliższych,
oraz sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku
życzy redakcja