Zaburzenie krążenia. Może pojawić się praktycznie w każdych warunkach, a jego konsekwencje zależą od miejsca wystąpienia. Stanowi ono jedno z głównych przyczyn chorób, które mogą dotknąć głównie organizmy? miejskie. Gwałtowne burze, deszcze lub długotrwała susza potęgują tego typu komplikacje. Obecnie funkcjonujące systemy kanalizacyjne, które w większości miast były projektowane wiele lat temu, nie zawsze są przystosowane do odbierania opadów, których intensywność, w wyniku zmian klimatu, coraz częściej okazuje się ekstremalna. Zwiększona ilość wody deszczowej może skutkować czasowym paraliżem miasta, a także negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne. Z drugiej strony może wystąpić efekt suszy. Niedobór wody związany jest np. ze zbyt dużym uszczelnieniem powierzchni, szczególnie w centrach miast, które odznaczają się zwartą zabudową oraz nieprzepuszczalną infrastrukturą (parkingi, drogi, chodniki). W efekcie występuje nasilenie spływu powierzchniowego lub ograniczenie możliwości dopływu wody do gruntu. Warunki te mają duże znaczenie dla całego ekosystemu, a szczególnie dla wzrostu i rozwoju roślin. Mogą też stanowić przyczynę ich obumierania.

Tego typu czynniki powodują zmiany obiegu wody na obszarach należących do aglomeracji. Ważne jest zatem, aby jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć odpowiedni system zabezpieczeń, przeciwdziałający pojawiającym się problemom. A regularny monitoring oraz analizy przeprowadzone przez specjalistów zmniejszą ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań.

Receptę na niektóre problemy związane z nieprawidłową cyrkulacją wody w środowisku miejskim mogą stanowić informacje zawarte w zeszycie specjalnym pt. ?Woda w krajobrazie miast?. Na jego łamach można znaleźć m.in. opisy rozmaitych metod zagospodarowania wód deszczowych, innowacyjnych rozwiązań stosowanych w zarządzaniu ich zasobami oraz już zrealizowanych projektów w tym zakresie. Obszary wodne w otoczeniu zieleni to również idealne miejsce na wypoczynek oraz poprawę kondycji.

Warto zatem podjąć działania profilaktyczne, które obejmują przede wszystkim dbanie o zrównoważoną gospodarkę wodną. W konsekwencji zwiększy się odporność organizmów miejskich (i naszych!) oraz poprawie ulegnie komfort życia.

Barbara Krawczyk, redaktor prowadzący