Od redakcji
Dziś życie bez telefonu, dostępu do internetu (najlepiej szybkiego i bezprzewodowego), mediów społecznościowych czy otrzymywania informacji od ręki wydaje się być czymś abstrakcyjnym. Świat pędzi, a my razem z nim. Próbując nadążyć za nowinkami technologicznymi, ale też za społeczeństwem spędzającym coraz więcej czasu w świecie wirtualnym, miasta wchodzą w komitywę z IT. Przekłada się to także na kształtowanie i zarządzanie przestrzenią miejską.
Obok tematu nie mogliśmy przejść obojętnie, dlatego w bieżącym numerze dokonujemy przeglądu oprogramowania do grafiki komputerowej. Okazuje się, że to prężnie działająca gałąź informatyczna, która rozwija się od ok. 30 lat, nic więc dziwnego, że stała się narzędziem także dla projektantów publicznych i prywatnych założeń ogrodowych. Gdy już uda się zaprojektować, zwizualizować i w następstwie zrealizować teren zieleni, ważnym aspektem z punktu widzenia zarzadzania architekturą krajobrazu jest inwentaryzacja zasobów, obiektów oraz zdarzeń. I tutaj z pomocą przychodzą narzędzia GIS- owe, o których możliwościach pisze Ewa Jakubowska-Smagieł.
Według danych na świecie ponad 4 mld osób korzysta z internetu, a liczba użytkowników telefonów komórkowych przekroczyła 5 mld. W samej Polsce w październiku br. osób łączących się z internetem za pomocą smartfonów i tabletów było 23,9 mln. Takie liczby robią wrażenie. Nietrudno wysnuć wniosek, że rynek aplikacji mobilnych się rozwija. Zdobywają coraz więcej serc użytkowników, oferując im wygodny i szybki dostęp do informacji, rozrywki i funkcji użytkowych. Sprawdzają się również jako komunikator na linii mieszkaniec ? włodarz miasta/zarządca zieleni. Dzięki oferowanym produktom istnieje m.in. sposobność wskazania lokalizacji wykonania nasadzeń drzew, ale też poinformowania o akcie wandalizmu czy konieczności wymianie ławki w parku. Aplikacje mogą stanowić również świetne narzędzie w promocji terenów zieleni, z czego już dziś korzysta m.in. krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, o czym piszę w swoim materiale.
Korzystając z okazji, pragnę Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia spokojnych, spędzonych w gronie najbliższych, świąt Bożego Narodzenia. W blasku świec, otuleni zapachem świerku, nabierzmy sił przed wyzwaniami jakie przyniesie nam 2020 rok.
Judyta Więcławska
Redaktor prowadząca