Od redaktora

Jak przygotowują się do zimy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, o tym piszemy w numerze, który trafia właśnie do Państwa rąk. Wiadomo, że trzeba pomyśleć o niektórych z kwestii jeszcze na etapie dobrego projektowania ? chodzi tu np. o odpowiednie posadowienie sieci. Problemy przynosi nam także zmieniający się klimat ? temperatury w okolicach 0 stopni i brak śniegu wcale nie stanowią, że taka lekka zima jest lekka dla przedsiębiorstw wod-kan.

Nowy, dopiero badany wątek zimowego krajobrazu, opisuje na naszych łamach dr Sebastian Szklarek. Mowa o wpływie soli drogowej na pracę oczyszczalni ścieków. Czy Państwo jako menedżerowie i eksploatatorzy tych obiektów byli świadomi jak bardzo napływ soli zmienia sytuację? Wiadomo, że wskutek nadużywania soli drogowej (stosuje się jej więcej właśnie w okolicach zerowych temperatur, gdy łatwo o poślizg) cierpią drzewa w miastach, psy doznają okaleczeń, niszczy się karoseria czy obuwie. Może wiec wodociągowcy przyłączą się do tych, którzy apelują do włodarzy miast i miasteczek, by jej nie nadużywać?

Zachęcam do lektury wywiadu z profesorem Markiem Gromcem o przyczynach problemów z gospodarką osadową w Polsce. Wydaje się, że po ujawnieniu awarii najpierw w Warszawie, a potem w Poznaniu, temat postępowania z osadami ściekowymi przedostał się do mediów głównego nurtu. Czy jednak to chwilowe nagłośnienie pomoże rozwiązać nierozwiązywalny od lat problem braku spójnej strategii w tym zakres...