W ostatnich tygodniach na brak opadów nie mogliśmy narzekać. Jednak kilka deszczowych dni nie jest w stanie rozwiązać problemu, który ściągaliśmy na siebie przez dziesięciolecia.

Problem pogłębiły uchodzące za estetyczne (choć to akurat kwestia sporna) rozwiązania stosowane w miastach ? wszechobecne asfalt, beton i kostka brukowa ? oraz rezygnowanie z ukształtowanych naturalnie terenów zieleni miejskiej na rzecz przycinanych ?od linijki? trawników. Wszystko to sprawia, że woda albo błyskawicznie paruje zamiast wsiąkać w głąb ziemi, albo trafia do kanalizacji. Sebastian Szklarek zwraca uwagę, że od lat źle podchodziliśmy do retencji, a rządzący dopiero od niedawna zaczęli słuchać naukowców.

Miasta i gminy mogą starać się zaradzić temu problemowi. Jak? O tym będziemy rozmawiać podczas webinarium pt. ?Rola samorządów w przeciwdziałaniach skutkom suszy, będącej wynikiem zmian klimatycznych?, które odbędzie się 26 czerwca br. Do udziału zapraszamy razem z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego ?Wody Polskie?. Program znajdą Państwo na stronie susza.abrys.pl.

To nie jedyne webinarium organizowane w czerwcu przez Abrys i nasze redakcje. Z informacjami o nich można zapoznać się na stronie webinaria.abrys.pl.

Retencja do też zagospodarowanie wód, wód opadowych lub roztopowych. Kłopotliwa po...