Od redakcji
Trudny żywot drzew, słaba jakość gleby, infrastruktura podziemna, konsekwencje suszy – wszystko to sprawia, że utrzymanie zieleni w pasach przydrożnych jest prawdziwym wyzwaniem.
Zagospodarowanie pasów przydrożnych w przestrzeni miejskiej pełni wiele istotnych funkcji – od estetycznych i reprezentacyjnych, przez ograniczające skutki zmian klimatu, po systemowe zarządzanie wodami opadowymi i retencję. Rośliny stosowane w zieleni przyulicznej pochłaniają zanieczyszczenia i poprawiają jakość powietrza – wpływają też na estetykę oraz bezpieczeństwo na drogach.
W praktyce okazuje się, niestety, że osoby i instytucje odpowiedzialne za ten obszar przestrzeni publicznej napotykają na wiele problemów, które utrudniają wprowadzanie optymalnych rozwiązań. Czy odpowiedzią na nie mogą być odpowiednie i sformalizowane standardy dla zieleni przyulicznej? Z pewnością opracowanie zasad, w ramach których będą mogli poruszać się projektanci i wykonawcy prac związanych z zagospodarowaniem pasów przydrożnych, może okazać się narzędziem porządkującym dotychczasowe praktyki. Pewne jest jednak również to, że procedury nie zastąpią zdrowego rozsądku. Temu, jak radzą sobie z zagospodarowania pasów zieleni zarządy zieleni oraz zarządy dróg, poświęciliśmy artykuł otwierający temat numeru niniejszego wydania „Zieleni Mi...