Powszechnie uważa się, że jesteśmy zainteresowani ekologią, tak długo, jak długo nie ma to specjalnego wpływu na nasze codzienne życie, kiedy możemy mieć wszystko to, do czego się przyzwyczailiśmy, krok dalej wymaga jednak już wyższej świadomości, akceptującej wyrzeczenia. Pora się ocknąć i zacząć respektować przyrodę, jeśli nie chcemy doprowadzić do samozagłady. Musimy żyć w zgodzie z naturą. Lecz co to znaczy żyć ekologicznie?
W tym wydaniu pokazujemy jak w wielu miejscach naszego kraju możemy spotkać przykłady rozwiązań w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych mogące stanowić wzór dla innych ośrodków. Rozwiązania te pod względem techniczno-organizacyjnym z pewnością ustępują najlepszym rozwiązaniom spotykanym w krajach Europy Zachodniej, są jednak dostosowane do krajowych możliwości i pokazują, że także u nas można w tej sprawie wiele zrobić. Na przykład przy Hucie Szkła Antoninek powstała niedawno nowa linia do odzysku stłuczki szklanej która będzie służyć do przeróbki szkła zebranego w wielkopolskich gminach.
Sprawdzone wzorce wymagają promocji i upowszechniania, szczególnie w obliczu ubiegania się przez Polskę o członkostwo w Unii Europejskiej. Trzeba mieć na uwadze, że w momencie wstąpienia do Unii będzie nas obowiązywać Dyrektywa 94/62/EEC w sprawie opakowań oraz odpadów opakowaniowych. Nakłada ona na kraje członkowskie m.in. obowiązek co najmniej pięćdziesięcioprocentowego odzysku odpadów opakowaniowych. Nasze krajowe pro...