Sezon ogórkowy w pełni, a na początku czerwca Ministerstwo Środowiska przekazało do konsultacji społecznych projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Przewiduje ono wzrost opłat za składowanie nieposegregowanych odpadów komunalnych z 75 zł do 100 zł za tonę. W uzasadnieniu resort podaje, iż jest to podyktowane koniecznością realizacji celu w gospodarce odpadami, jakim jest m.in. „segregacja u źródła”. Ma się to przyczynić do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów oraz poprawy opłacalności odzysku, w tym recyklingu.
Istotne w tym przypadku stają się inwencje nagłaśniania selektywnej zbiórki odpadów. Letnia aura sprzyja organizowaniu wszelkich kampanii, czy też kilkudniowych akcji poświęconych idei recyklingu, związanych z edukacją społeczeństwa w tym zakresie, połączoną np. ze zbiórką surowców wtórnych. W tym wydaniu ukazane zostały różne inicjatywy dotyczące edukowania w zakresie gospodarki odpadami. W jaki przystępny i zabawny sposób można przybliżyć tę trudną tematykę najmłodszym, by nie zniechęcić ich, a wręcz pobudzić zapał i chęć działania? Pomysłów jest coraz więcej, o czym świadczą choćby liczne akcje zbierania surowców wtórnych w szkołach i przedszkolach, różne konkursy plastyczne, muzyczne, a nawet przedstawienia teatralne. Efekty są zadziwiające. Kilogramy zebranych odpadów, a wśród nich baterie, butelki PET, makulatura, szkło, elektroodpady. Tak właśnie było w czasie Dni Recyklingu, odbywających się m.in. w Elblągu, Wschowie i Warszawie.
Recykling można nagłośnić też w inny, nowatorski sposób. W czerwcu br. miało miejsce niecodzienne wydarzenie w Suchym Lesie k. Poznania. Na składowisku odpadów Zakładu Zagospodarowania Odpadów zebrało się prawie 300 osób, by uczestniczyć w muzyczno-recyklingowej akcji. Podjęto próbę bicia rekordu Guinnessa w kategorii: Największa orkiestra recyklingowa grająca na przedmiotach i materiałach przeznaczonych do recyklingu. Instrumenty doskonale odzwierciedlały główną ideę przedsięwzięcia, ponieważ do wygrywania muzycznych taktów posłużyły przedmioty znalezione na składowisku: beczki, wiadra, rury kanalizacyjne, pralki, drukarki i komputery.
Katarzyna Błachowicz
Z-ca redaktora naczelnego