Wydawałoby się, że z powodu kanikuły i upalnych dni nic nie jest w stanie wpłynąć na podniesienie temperatury w gospodarce komunalnej. Tymczasem w środowisku aż wrze od głosów – propozycji zmian w prawie, szczególnie w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.
Jest to wynik nieustających dążeń środowiska samorządowego i związanych z nim firm komunalnych do – jak to określają – budowy w kraju nowoczesnego i szczelnego systemu gospodarki odpadami. Wśród argumentów słychać takie, że nie byłoby całego zamieszania, gdyby system opierał się na europejskim modelu organizacyjnym, w którym administracja lokalna ma jasne kompetencje i jest wyposażona w odpowiednie narzędzia i mechanizmy do sprawnego zarządzania tym systemem. Padają głosy, że dopóki tego nie naprawimy, Polska „nie ruszy” do przodu z wypełnieniem unijnych obowiązków i wszelkie plany pozostaną, tak jak Krajowy Plan Gospodarki Odpadami, na papierze.
Nasuwa się tylko pytanie, czy po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku rozwiązane zostaną najpilniejsze problemy. Jedno jest pewne – podsumowanie stanu obecnego pokazuje, że coraz wyraźniej rysuje się perspektywa nałożenia na Polskę sankcji finansowych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości za niewypełnianie zobowiązań akcesyjnych. Wokół tego tematu toczy się prezentowana w tym wydaniu rozmowa.
W gorące dni „zabetonowane” ulice i chodniki w miastach stają się nie do wytrzymania. Szukamy wówczas cienia okolicznych drzew. Dlatego m.in. chcielibyśmy, aby nasze miasta były zielonymi ogrodami, a władze samorządowe są coraz bardziej wyczulone na tę sprawę. Każdy rodzaj zieleni, podobnie jak w przypadku zabudowy, wymaga wyznaczenia właściwej lokalizacji przestrzennej w oparciu o właściwości środowiska przyrodniczego, a jednocześnie miejsca korzystnego ze społecznego punktu widzenia. Wybrane zagadnienia dotyczące urządzania i pielęgnacji terenów zieleni miejskiej wypełniają bieżące wydanie „Zeszytów Komunalnych”.
Jak przystało na lato, bardzo „gorąco” zapraszam do lektury.

Magdalena Dutka
redaktor naczelna