W ciągu ostatnich stu lat średnia temperatura w Europie wzrosła o prawie jeden stopień, a wg naukowców jeszcze będzie się podnosić. Nękające nas burze, wielkie wody i wichury są skutkiem poważnych zmian klimatu, a ich przyczynę upatruje się m.in. w działalności człowieka. W jej wyniku wytwarzane są gazy, wywołujące efekt cieplarniany.
Ostatnio wiele się słyszy o zmianach klimatu. Protokół do konwencji ramowej ONZ w sprawie zmian klimatycznych został wynegocjowany w Kioto w grudniu 1997 r. i zaczął obowiązywać osiem lat później. W dokumencie większość europejskich państw uprzemysłowionych zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów wywołujących efekt cieplarniany w latach 2008-2012 w stosunku do poziomu z 1990 r. Piętnaście państw członkowskich, tworzących „starą” Unię Europejską, zobowiązało się zmniejszyć wspólną emisję gazów w latach 2008-2012 o 8% w stosunku do 1990 r.
Problem nasila się od czasów rewolucji przemysłowej i przyspieszenia rozwoju cywilizacyjnego. Podstawowym źródłem powstających gazów jest spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa naftowa, a także niszczenie lasów i niektórych form rolnictwa. Według UE, należy jak najszybciej dojść do międzynarodowego porozumienia w sprawie planu działania na okres po 2012 r. Powinno być ono podpisane przez wszystkich wytwórców gazów, także tych największych – takich jak Chiny i Stany Zjednoczone.
W 2007 r. połowa ludzkości będzie mieszkać w aglomeracjach miejskich i miastach. Fakt ten wyznacza początek nowej ery miast. Badania UN-Habitat szacują, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie. Żyjemy w czasach bezprecedensowych, gwałtownych zmian urbanizacyjnych. Miasta w krajach wzrostu gospodarczego rozrastają się najszybciej. Bieda jest źródłem przestępstw i przemocy, generując największe zanieczyszczenie środowiska w świetle zachodzących zmian klimatycznych. W krajach Unii Europejskiej wydajność energii w miastach musi się poprawić, a emisja gazów, powodujących efekt cieplarniany – zostać obniżona. Między innymi takie zadania stawia przed sobą UN-Habitat, oferując rządom pomoc zarówno ekspercką, jak i zarządczą w celu określenia przeszkód i możliwości rozwoju osiedli ludzkich. O tym, jakie inne cele stawia przed sobą UN-Habitat, można dowiedzieć się, czytając wywiad z dyrektorem warszawskiego biura tego Programu.

Magdalena Dutka
redaktor naczelna