Kończy się ważny, pracowity rok dla ochrony środowiska. Wykonano rzeczy, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Dostosowując się do wymogów prawa europejskiego, Ministerstwo Środowiska przygotowało a Sejm przyjął lub gruntownie znowelizował, ustawodawstwo proekologiczne. Otworzyło to drogę do zamknięcia rokowań z Unią Europejską i ustalenia okresów przejściowych w zakresie ochrony środowiska. Jednak obszerność nowych przepisów, które trzeba poznać i nauczyć się stosować, w połączeniu z brakiem większości rozporządzeń wykonawczych, powoduje spore zamieszanie wśród administracji publicznej i podmiotów gospodarczych, zobowiązanych do podejmowania nowych działań. Pojawiły się zapowiedzi uchwalenia przez Sejm “ustawy czyszczącejU010U”, która wprowadzi kolejne zmiany. Szykują się także zmiany w finansowaniu ochrony środowiska, a na to wszystko nakłada się kryzys finansów publicznych i brak pieniędzy na inwestycje infrastrukturalne.
Tradycyjnie pod koniec listopada odbyły się Targi POLEKO, które gromadząc w Poznaniu wszystkich liczących się w Polsce producentów sprzętu i dostawców technologii, stworzyły polskim i zagranicznym wystawcom możliwość kompleksowego zaprezentowania najnowszych i najbardziej skutecznych rozwiązań służących ochronie środowiska. Na POLEKO obecne były także instytucje odpowiadające za finansowanie inwestycji ekologicznych w Polsce. To największa tego typu impreza w środkowowschodniej Europie. W tegorocznych Targach POLEKO wzięło udział 663 wystawców z 20 krajów, którzy zajęli powierzchnię blisko 13 tys. m2.
W tym roku po raz pierwszy na POLEKO firma ABRYS wspólnie z MTP zorganizowała “Salon Czystej EnergiiU010U”, prezentujący odnawialne źródła energii, sposoby oszczędności energii, ekologiczne jej wytwarzanie i efektywne wykorzystanie. Tematyka ta wywołała ogromne zainteresowanie zwiedzających, zwłaszcza, że równolegle odbywały się konferencje i seminaria, poświęcone “czystej energiiU010U”.
Chcemy, aby w 2002 r. PRZEGLĄD KOMUNALNY zachował i umocnił swoją wiodącą pozycję wśród fachowych czasopism proekologicznych. PRZEGLĄD będzie pomagał praktycznie wdrożyć nowe prawo, publikując opinie i komentarze. Będziemy przedstawiali najlepsze doświadczenia i pomysły, związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska. Będziemy szerzej informowali o zmianach w funkcjonowaniu przedsiębiorstw komunalnych. Poszerzymy informacje o dobrych rozwiązaniach w krajach europejskich.
Życzymy naszym Czytelnikom w Nowym Roku wielu dobrych, wdrożonych z sukcesem pomysłów. Właśnie to nowe prawo, zbliżająca się nieuchronnie integracja z Unią oraz konieczność szukania oszczędności finansowych – mogą być inspiracją do zmiany sposobu działania, modernizacji i rozwoju naszej ochrony środowiska.

Wojciech Dutka
Redaktor Naczelny