Od Redaktora
Polskie gospodarstwa domowe wciąż konsumują bardzo dużo energii. Budynki sprzed wojny cechuje trzykrotnie, a te powstałe w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i nawet dziewięćdziesiątych ? dwukrotnie wyższa energochłonność w porównaniu z budynkami współczesnymi. Największy procent konsumowanej energii to, oczywiście, ciepło. W celu poprawy efektywności energetycznej niezbędne są termomodernizacja budynków i wymiana źródeł ciepła połączona z usprawnieniem instalacji grzewczych.
Liczne badania wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie się do sieci ciepła systemowego, która w porównaniu z indywidualnymi piecami domowymi emituje o wiele mniej benzoalfapirenu i pyłów zawieszonych. Niestety, rozbudowa sieci ciepłowniczej nie zawsze jest uzasadniona ekonomicznie. A co zrobić, jeśli przyłączenie okazuje się nazbyt drogie? Jakie paliwo wybrać do domowego paleniska? Ekologiczne, efektywne, certyfikowane, czyste paliwo, które nie powoduje niskiej emisji… Dlatego właśnie pelet drzewny może stanowić świetną alternatywę dla węgla i oleju opałowego.
Rozwój technologii, zwiększający się poziom produkcji i wzrost zużycia peletu drzewnego świadczą o popularności tego paliwa w krajach europejskich. Nie bez znaczenia jest także brak stabilności cen paliw kopalnych. Ważne elementy to również cena peletu drzewnego w porównaniu z innymi paliwami oraz świadomość ekologiczna społeczeństwa, nad której zwiększeniem musimy w Polsce jeszcze trochę popracować.
Pelet przez lata był eksportowany do naszych zachodnich sąsiadów, a teraz wreszcie zaczyna być doceniany przez użytkowników na polskim rynku.
Magdalena Lipiecka
redaktor prowadząca