„Surfując po internecie, po kilku kliknięciach myszką znajdziesz portal, którego szukasz. Zalogujesz się w nim i codziennie na swój adres e-mail będziesz dostawał newsletter z horoskopem” – tak mogłaby powiedzieć 100 lat temu wróżka.
„Zwariowała! Diabeł ją opętał!” tak pewnie zareagowałby jej klient, który w poprzednim wieku wybrałby się do niej po noworoczną wróżbę, a ta z rozpędu przepowiedziałaby mu, jak za sto lat będzie poznawał swoje przeznaczenie.
Dziś słowa wróżki nie zdziwiłyby nikogo. Choć jeszcze sto lat temu zabrzmiałyby jak z innej planety. Obecnie niemal każdy z nas korzysta z internetu, używając myszki lub jej bardziej nowoczesnej, laptopowej wersji – touchpada. Za sprawą jednego kliknięcia zdobywamy informacje, komunikując się w globalnej sieci. Wirtualna rzeczywistość dotyczy już każdej sfery życia. Coraz trudniej wyobrazić sobie pracę, w której dostęp do sieci byłby zbędny. Internet to dziś cenne źródło wiedzy, a każda branża ma także swoje portale, gdzie szuka się najnowszych informacji. Dlatego właśnie postanowiliśmy przyjrzeć się kilku platformom internetowym przydatnym „wodociągowcom”. To jednocześnie pierwsza odsłona naszego nowego działu WOD – KAN – NET. Jego powstanie to naturalna reakcja na powszechny rozwój informatyzacji. Chcemy prezentować wszelkie przejawy życia branżowego w internecie. Na pierwszy ogień poszły portale branżowe. Porównujemy szybkość zamieszczania newsów, funkcjonalność oraz aspekty graficzne. W kolejnych numerach będziemy kontynuować ten monitoring. Niemal szpiegowska idea nowego przedsięwzięcia obejmie także strony internetowe przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. To wszystko jednak przed nami… Na razie to redakcyjne noworoczne postanowienie.
Nowy rok dał także początek kolejnemu działowi. To dla kontrastu pewien ukłon w stronę historii, kiedy o internecie nawet nie śniono.
POMNIKI TECHNIKI powstają, aby na papierze uświetnić zabytkowe obiekty wodociągowo-kanalizacyjne. Wiele z nich służy człowiekowi do dziś. Zdarza się jednak, że pełnią zupełnie inne funkcje niż pierwotnie. Wyjątkowość niektórych jest często niedoceniania, pomimo zakwalifikowania na listę zabytków. Inne wręcz przeciwnie – stają się turystyczną atrakcją przyciągającą tłumy. Pragniemy, aby nasze łamy co miesiąc umożliwiały Czytelnikom taką minipodróż w czasie. Nie będzie to może wehikuł rodem z filmów science fiction, ale nowy dział z historią i zdjęciami pomników techniki. Wierzymy, że ich mnogość w Polsce sprawi, iż tematów nam nie zabraknie. Czytelników zachęcamy do uważnego rozejrzenia się w swojej okolicy i nadsyłania do nas informacji o ciekawych i wartych opisania obiektach. Taką perełkę dawnej techniki zamieszczamy na okładce tego numeru. To stacja wodociągowa na Śląsku, która dzięki odpowiedniej inicjatywie władz jest jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Oby takich przykładów było jak najwięcej!
A my, cóż… Coraz starsi…, coraz mądrzejsi… życzmy sobie wzajemnie po prostu dobrego roku.
„Taki na pewno będzie!” – dodałaby wróżka, gdyby nie była tylko wytworem wyobraźni wykreowanym na potrzeby tego noworocznego „wstępniaka”.
 
 
Ewa Gosiewska
z-ca redaktora naczelnego