Od Redaktora
Gospodarka obiegu zamkniętego (ang. circular economy) to nowy trend w polityce Unii Europejskiej. Jako członek tej wspólnoty również Polska jest zobowiązana wdrażać takie rozwiązania. Chodzi o to, by wykorzystywać zasoby maksymalnie długo, a odpady, jeśli już powstają, traktować jako surowce.
Także w naszej branży jest szereg rozwiązań, które wpisują się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. O nich piszemy w tym numerze miesięcznika. Przede wszystkim osady ściekowe. W 2016 roku powstało 947 tys. ton osadów ściekowych, z czego połowę stanowią te z komunalnych oczyszczalni. Problem? Tak, ale również szansa. Dziś nie pytamy już, czy (?Krajowy plan gospodarki odpadami 2022? przewiduje całkowite zaniechanie składowania komunalnych osadów ściekowych), ale jak je wykorzystywać. O tym m.in. pisze profesor Marek Gromiec w swoim artykule, wskazując na różne możliwości wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Jego nową rolą jest bowiem ?produkcja różnego rodzaju zasobów, szczególnie wody i energii, ale również substancji biogennych?. W numerze przeczytają też Państwo o systemach recyklingu i przetwarzania wody. To przede wszystkim oczyszczanie ścieków i wykorzystanie ich do nawadniania gruntów uprawnych, uzupełniania ilości wód powierzchniowych i podziemnych, jak również do produkcji wody pitnej. A jak wygląda wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego w praktyce, pokazujemy na przykładzie Wodociągów Słupsk.
Zarządzanie przedsiębiorstwem wod-kan niejedno ma imię? Niejednym terminem można też różne metody określić. Rozmawiamy o tym z prezesem poznańskiego Aquanetu Pawłem Chudzińskim, który podjął się ambitnego zadania uporządkowania zagadnień w tym zakresie. W efekcie pod jego redakcją powstała monografia ?Zarządzanie przedsiębiorstwem wodociągowym?, przedstawiająca systemowe, prawne, organizacyjne i sektorowe uwarunkowania działalności i współczesne koncepcje zarządzania. Takie kompendium powinno stać się lekturą każdego nowoczesnego menagera.
Marzec był czasem wytężonej pracy w przedsiębiorstwach, do połowy miesiąca należało złożyć bowiem wnioski taryfowe do PGW Wody Polskie. Poprosiliśmy wielkopolskich wodociągowców o opinie na ten temat podczas organizowanego w naszej redakcji śniadania branżowego. Relację z tej debaty także przeczytają Państwo na łamach miesięcznika.