Woda to wdzięczny temat. Choć „język chemii” sprowadza ją do prostego H2O, to w naturze, przy odpowiednim użyciu obiektywu, pokazuje swoje różne oblicza, zupełnie oddalając się od stricte pierwiastkowego ujęcia. Mieni się, odbija światło, a fotograf – niekoniecznie profesjonalista – zrobi dzięki niej zdjęcia o niepowtarzalnym klimacie. Pewnie dlatego właśnie woda staje się coraz częściej „bohaterem” fotograficznych konkursów. Część z nich, o czym piszemy w „Informatorze”, skierowana jest do najmłodszych. Dzięki temu docenianie wody, a co za tym idzie – jej oszczędzanie, staje się nawykiem. To jedna z najciekawszych form edukacji, ale nie jedyna. Wiedzą o tym m.in. koszalińskie wodociągi, które od lat „inwestują” w ekowiedzę, a dzięki temu do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów dociera bezcenne przesłanie. Muzeum Wody to jeden z coraz liczniejszych dowodów na to, że działalność przedsiębiorstw wod-kan nie sprowadza się wyłącznie do wypełniania obowiązków wynikających z ustawy o zbiorowym…
Także Ministerstwo Środowiska stało się bardziej przyjazne dla najmłodszych. To właśnie dla nich na początku lutego powstała ekologiczna strona internetowa. Gry, ekonewsy i album gospodarza portalu, zająca Maurycego Marchewki, to tylko niektóre z atrakcji. Docierają do nas sygnały, że takich pozytywnych przykładów edukacji ekologicznej jest naprawdę coraz więcej. Czyżby zima zasypała nas nie tylko śniegiem, ale i pomysłami? Prezes poznańskiego Aquanetu, Paweł Chudziński, w swoim comiesięcznym felietonie pisze, że mimo mrozu za oknem już czuje wiosnę… My w redakcji również, i właśnie dlatego postanowiliśmy nieco „ożywić” gazetę. Mam nadzieję, że wiosenne kolory przypisane poszczególnym działom spodobają się naszym czytelnikom i na stałe zagoszczą na łamach gazety.
Czy portal Ministerstwa Środowiska dla najmłodszych to przejaw zmiany, jaka nastąpiła na początku roku na najważniejszym stanowisku w resorcie? Czy Andrzej Kraszewski, nowy minister środowiska, spełni pokładane w nim nadzieje?
 – Chciałbym, żeby za mojej kadencji polskie rzeki, jeziora, a także wody podziemne odzyskały swą dobrą jakość i zdolność biologiczną jako bardzo ważne ekosystemy – zapowiada.
Zdaniem ministra przyśpieszenia wymaga realizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Wydaje się to konieczne, bo tylko do końca tego roku największe aglomeracje mają czas na dostosowanie się do wymogów unijnych, a eksperci straszą, że wiele miast nie zdąży tego osiągnąć… Jak będzie naprawdę, pokaże najbliższa przyszłość.
Dla tych, którzy z kolei lubią spojrzeć wstecz, w tym numerze kolejna odsłona „Pomników Techniki”. Tym razem swoje podwoje otworzyła dla nas zabytkowa stacja filtrów w Warszawie. To magiczne miejsce, gdzie woda „dyktuje” rytm pracy. Dla pracowników warszawskich wodociągów to codzienność, a dla czytelników, mam nadzieję, ciekawa wycieczka w świat zabytków, które wciąż „żyją”.
 
 
Ewa Gosiewska
z-ca redaktora naczelnego