Ukształtowały się już do końca nowe władze samorządowe, od gminy po województwo. Rady właśnie korygują i uchwalają budżety na 2003 rok, przygotowane jeszcze w poprzedniej kadencji. Wielu nowo wybranych wójtów, burmistrzów i prezydentów, starostów i marszałków spotyka się z szarą rzeczywistością finansową i już wie, że wiele obietnic wyborczych było składanych na wyrost i nie uda się ich zrealizować, pomimo dobrych chęci. Jednak jestem przekonany, że inwestycje w infrastrukturę komunalną będą w polskich gminach nie tylko kontynuowane, ale wręcz zostaną wyraźnie zintensyfikowane. Aby skutecznie wykorzystać środki Unii Europejskiej potrzebne są nie tylko chęci i dobre pomysły, ale także mocno zaawansowane lub gotowe programy działania, często obejmujące obszar kilku gmin czy nawet powiatów, które połączą swe siły dla realizacji wspólnego celu. Trzeba także przygotować pracowników samorządowych, tak by potrafili przedstawić nasze programy w postaci skomplikowanych wniosków, a później rozliczać otrzymaną pomoc. Należy się spieszyć, nie tylko dlatego, że już za niespełna cztery lata znów trzeba będzie pokazać wyborcom swoje dokonania i przekonać ich o skuteczności w sprawowaniu lokalnej władzy. Już jest tłok do kasy, pieniędzy unijnych nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Dostaną je tylko ci, którzy zabezpieczą własny udział finansowy i przedstawią najlepsze projekty a jednocześnie wyprzedzą opieszałych konkurentów, którzy więcej mówią niż robią.
Bezdyskusyjna jest potrzeba, aby żyć w zdrowym, czystym i przyjaznym otoczeniu i mądrze chronić środowisko naturalne. Do realizacji tego celu potrzebne są sprawne, skuteczne, dobrze zorganizowane i zarządzane służby komunalne. Nie wszystko musi robić sama gmina. Duża konkurencja wśród podmiotów, świadczących usługi komunalne, pozwala wybierać najlepszych i solidnych partnerów. O wyborze nie może decydować tylko cena usługi, kosztem jej jakości.
PRZEGLĄD KOMUNALNY nadal, tak jak przez ostatnich dwanaście lat, będzie starał się pomagać pracownikom administracji publicznej, służbom i podmiotom gospodarczym poprzez informacje o nowym sprzęcie i technologiach. Będzie prezentować najciekawsze rozwiązania technologiczne, techniczne i organizacyjne, pokazywać lokalne sukcesy a czasami także porażki, przedstawiać sylwetki ludzi znaczących w gospodarce komunalnej i ochronie środowiska.

Wojciech Dutka
Redaktor Naczelny