Od redaktora
Jesień to zwykle w naszej branży czas wytężonej pracy. Codzienne obowiązki trzeba często godzić z udziałem w licznych szkoleniach, seminariach i konferencjach, które pozwalają zdobywać jakże cenną wiedzę. Tegorocznej jesieni towarzyszy jednak pewne specyficzne napięcie, które wiąże się z wyborami samorządowymi. Od ich wyników zależy bowiem nie tylko los gmin, miast i ich obecnych włodarzy, ale często także pracowników samorządowej administracji czy szefów firm komunalnych. Pozostaje trzymać kciuki, by ewentualne, oby jak najmniej liczne, zmiany kadrowe miały wyłącznie charakter merytoryczny.
To jednak nie jedyny powód ożywienia. Otóż niespełna miesiąc temu światek komunalników poruszyła wiadomość, że szykowana przez rząd rewolucja w gospodarce odpadami komunalnymi wreszcie przybrała namacalne kształty. Najpierw Komitet Stały Rady Ministrów przyjął wariantowe założenia projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, by następnie 19 października br. Rada Ministrów zatwierdziła do dalszych prac legislacyjnych założenia przyjmujące wariant obligatoryjnie – z mocy ustawy – oddający gospodarkę odpadami komunalnymi w ręce gmin. Dyskusja rozgorzała i chyba wszyscy w branży zastanawiają się, jaki ostatecznie kształt będzie miała nowa ustawa. Rząd optymistycznie zakłada wprowadzenie jej już od 2011 r., jednak – zdaniem niektórych prawników – nie ma szans, by ustawa weszła w życie tak rychło. A pośpiech, choć zrozumiały – gdyż ma ograniczyć skutki niezadowolenia Komisji Europejskiej z tempa porządkowania gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce – przy pracach legislacyjnych raczej nie jest dobrym doradcą.
Aby pomóc Czytelnikom wyrobić sobie zdanie na temat proponowanych zmian i odnaleźć się w otaczającej ich „odpadowej” rzeczywistości, nasza redakcja zorganizowała spotkanie, podczas którego przedstawiciele organizacji branżowych odnieśli się do pomysłów na reformę systemu. Jego zapis prezentujemy w bieżącym wydaniu. Jednak nie była to jedyna okazja do debaty na ten temat, bo szykuje się ich więcej. Jedną z tych ważniejszych będzie dyskusja panelowa podczas Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego. Będzie on tradycyjnie towarzyszyć Targom POLEKO, które na pewno będą obfitowały w interesujące wydarzenia. Nie zabraknie tam także redakcji „Przeglądu Komunalnego”, a z jej przedstawicielami będzie można porozmawiać na stoisku firmy Abrys (stoisko nr 40, pawilon 5) – wydawcy miesięcznika, o którym przy okazji można wspomnieć, iż wystąpi już pod nowym logo.