Przyjęta przez Sejm i podpisana w lipcu przez prezydenta nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest już praktycznie prawem obowiązującym. Mimo zapowiedzi niektórych organizacji przedsiębiorców o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania konstytucyjności części jej zapisów wydaje się, że nic nie zakłóci jej nieuchronnego wejścia w życie.
„Przegląd Komunalny” – który przez kilkanaście ostatnich lat towarzyszył stosowaniu tego prawa, tłumaczył jego zawiłości, stwarzał platformę do dyskusji nad kolejnymi próbami nowelizacji ustawy – także tym razem nie pozostanie obojętny.
Skala zmian, jakie nas czekają w najbliższych latach w gospodarce odpadami komunalnymi, to prawdziwa rewolucja. Dotknie ona samorząd wojewódzki i gminny, a także przedsiębiorców komunalnych i prywatnych. Nie pozostanie też bez wpływu na mieszkańców. Dostawcy urządzeń i technologii liczą na nowe kontrakty i zamówienia, skala inwestycji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu jest bardzo duża.
Chcemy nie tylko przyglądać się tym zmianom, ale także je opisywać, tłumaczyć, być pomocnym przy stosowaniu prawa we wszelkich jego aspektach. W tym wydaniu zamieszczamy zapis redakcyjnego spotkania, zorganizowanego w połowie lipca, gdzie „na gorąco” – w przededniu podpisania ustawy przez prezydenta – jego uczestnicy oceniali nowelizację. Samorządowcy i przedsiębiorcy wymieniali swe doświadczenia, pomysły i poglądy, my to spisaliśmy i przekazujemy na łamach. Do tego typu spotkań w podobnym gronie będziemy wracać w miarę wdrażania w życie przepisów ustawy. W następnych wydaniach „Przeglądu” zamierzamy opisywać na przykładach kilku miast i gmin, jak samorząd i przedsiębiorcy radzą sobie z nowym prawem, z jakiej pozycji startują, co zamierzają, w jaki sposób i co im z tego wychodzi. W tym przypadku podpatrywanie nie będzie niczym złym, może wyjść tylko na dobre.
By ułatwić szybkie zapoznanie się z nowymi przepisami, redakcyjnymi siłami przygotowaliśmy ujednolicony tekst ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W formie wkładki zamieszczony jest on wewnątrz wydania.
Tomasz Szymkowiak
dyrektor – redaktor naczelny wydawnictw