Oddajemy w Państwa ręce zeszyt specjalny, załączony do miesięcznika ?Przegląd Komunalny? poświęcony zagadnieniom związanym z wykorzystaniem paliw pochodzących z odpadów (zwanych SRF – ang. Solid Recovered Fuels). Stanowią one alternatywę dla stałych  paliw kopalnych powszechnie wykorzystywanych w Polsce. Perspektywa wyczerpywania się paliw kopalnych motywuje do poszukiwania nowych źródeł energii, dlatego tym bardziej warto zwrócić uwagę na SRF. Wytwarzanie kwalifikowanych paliw z odpadów stanowi także atrakcyjną alternatywę dla unieszkodliwiania odpadów w spalarniach. Niestety spalanie odpadów w naszym kraju to wciąż trudna do zaakceptowania przez społeczeństwo technologia. Należy jednocześnie podkreślić, że 1 stycznia 2016 r. składowanie odpadów palnych będzie zabronione.

W Polsce SRF najczęściej stosowane są w cementowniach i w tym zakresie krajowe cementownie należą do dominujących w Europie. Zwykle wykorzystują one tego typu paliwa o wyższej wartości opałowej. W systemie odzysku energii z odpadów otwartą sprawą jest zagospodarowanie ich frakcji o średniej wartości opałowej. Dla tej grupy SRF niewątpliwie najkorzystniejszą opcją jest perspektywiczne wykorzystanie ich w energetyce. Obecnie kwestie dotyczące paliw z odpadów budzą duże społeczne zainteresowanie, ale jednocześnie rodzi się wiele pytań, na które postarano się odpowiedzieć w zeszycie specjalnym. Powstał on na podstawie referatów wygłaszanych podczas cyklicznie organizowanych przez firmę ABRYS konferencji pt. ?Paliwa z odpadów?. Spotkania stanowią największe w kraju forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie tematyki paliw z odpadów.

W prezentowanym zeszycie specjalnym przeanalizowano zagadnienia związane z prawnymi aspektami wytwarzania i wykorzystania paliw z odpadów. Przedstawiono szereg technicznych rozwiązań linii do produkcji SRF o różnych konfiguracjach technologicznych, a także nowoczesne metody badania właściwości odpadów i ich klasyfikowania. Zaprezentowano przykłady wykorzystania SRF w cementowniach oraz potencjał i bariery ich szerokiego wdrożenia w energetyce. Dopełnienie tematyki stanowią ekologiczne aspekty wytwarzania SRF oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem pracy instalacji.

Gorąco zachęcam do lektury. Zapewniam, że będzie to dla Państwa interesujące doświadczenie. Ponadto jestem przekonany, iż zdobyta wiedza pozwoli Państwu lepiej funkcjonować na krajowym rynku paliw z odpadów.

dr inż. Aleksander Sobolewski, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla