Droga od PSZOK-ów do RIPOK-ów z pewnością nie wydaje się już tak długa i kręta jak rok temu. W czasie realizacji nowych inwestycji, a także w toku zmian legislacyjnych rośnie świadomość tego, że efektywna gospodarka odpadami stanowi sumę wielu rozmaitych czynników. Wdrażane nowelizacje, selektywna zbiórka odpadów, ich odzysk lub utylizacja muszą stworzyć sprawnie funkcjonujący mechanizm, o co postulują m.in. przedstawiciele Rady RIPOK.

Dlatego należy jeszcze raz dokładnie posortować wszystkie elementy gospodarki odpadami, by oddzielić ziarna od plew i wzmocnić kontrolę. Nie ulega wątpliwości, że wymagane są kompleksowe rozwiązania, które uszczelnią i udoskonalą wadliwy system.

Wypracowanie zoptymalizowanej strategii dla regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych pozwoli znacznie lepiej wykorzystać ich wydajność. To natomiast sprawi, że większość odpadów trafi m.in. do punktów recyklingu, a nie na składowiska.

Eksperci podkreślają, że do osiągnięcia tego celu potrzebna jest przede wszystkim fachowa wiedza, która stanowi połączenie bardzo dobrej znajomości zagadnień prawnych i teoretycznych z praktycznym doświadczeniem. Właśnie dlatego przy ministrze środowiska powstał specjalny zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Kraszewskiego. Do dyskusji i pracy nad przygotowaniem holistycznych rozwiązań dla systemu zaproszeni zostali zarówno przedstawiciele środowisk naukowych oraz gospodarczych, jak i samorządowcy. Cezurą dla zespołu jest 30 czerwca 2014 r. Pierwsze wnioski poznamy już niedługo.

Tymczasem gminy korzystające z instalacji zastępczych czekają na rozruch nowych ? tych o statusie RIPOK-ów. Na ten cel NFOŚiGW przeznacza znaczną część z imponującego budżetu, wynoszącego 820 mln zł. Tworzenie w Polsce skutecznego systemu przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów nabiera tempa. Które założenia udało się już zrealizować? O tym można przeczytać na łamach ?Zeszytu specjalnego?, do lektury którego gorąco zachęcam.