Wciągu ośmiu lat administracja Baracka Obamy, byłego już prezydenta Stanów Zjednoczonych, zrobiła bardzo wiele, aby rozwijać i promować OZE. Do globalnych sukcesów można zaliczyć podpisanie światowego porozumienia klimatycznego, a z Chinami układu o redukcji emisji. Do sukcesów krajowych z pewnością należą m.in. podwyższenie limitów emisji dla węgla czy ograniczenie wydobycia ropy naftowej w regionach o największej degradacji środowiska. Dzięki takiej polityce w sektorze OZE powstało wiele miejsc pracy. Obama wielokrotnie podkreślał, że zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych nie ogranicza wzrostu gospodarczego, a wręcz przeciwnie ? może zwiększyć efektywność i innowacyjność.

Jak wygląda sytuacja w naszej gospodarce? Polski rząd co prawda dostrzega geotermię i biomasę, ale głównym surowcem energetycznym ma pozostać węgiel, o czym można się przekonać, czytając wywiad zarówno z Pawłem Sałkiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, jak i z dr. Kazimierzem Kujdą, prezesem NFOŚiGW.

O pierwszych aukcjach OZE można by powiedzieć wiele, i to niekoniecznie dobrego. Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, zaleca generalny audyt ustawy o OZE i ocenę rzeczywistych skutków oraz skuteczności systemu aukcyjnego (s. 12).

Kluczem do sukcesu może okazać się zrozumienie szczegółów dotyczących podpisu potwierdzonego za pomocą profilu zaufanego ePUAP (s. 18).

Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem będzie udział w szkoleniu ?Budowa biogazowni rolniczej w systemie aukcyjnym 2017?. Organizują je redakcja i Operator Systemu Aukcji.  Serdecznie zapraszam do poszerzenia wiedzy.

redaktor prowadząca

Magdalena Lipiecka