Drzewo jest mocniejsze niż lew i niż wół,
drzewo nawet przerasta żyrafę,
a człowiek jak zechce, to zrobi z drzewa stół
albo drzwi, albo nawet szafę. 

Autor: Jan Brzechwa, Drzewa

Drzewa są symbolem wszystkiego, co ważne, trwałe, ponadczasowe. Czy bez nich jesteśmy sobie w stanie wyobrazić polski krajobraz? Czym bez drzew byłyby nasze miasta, skwery, zabytkowe miejskie parki, cmentarze oraz place zabaw? Jaki byłby widok polskich dróg przez miasta i miasteczka bez szpalerów drzew? Jak katastroficznie mógłby wyglądać świat bez drzew uzmysłowiły nam skutki sierpniowej wichury w północnej Polsce ? głównie na Kaszubach. Niestety, tamtą feralną noc spędziłam w samochodzie, jadąc na Kaszuby, gdyż zwalone drzewa zablokowały drogi, a niektórym, jak później doniosły media ? odebrały życie? Widok hektarów połamanych drzew ? małych, młodych, ale też sędziwych o grubych pniach ? budził grozę?

Drzewa są piękne, majestatyczne, podkreślają lokalny krajobraz i przyczyniają się do tworzenia unikalnego charakteru danego miejsca. Mam szczęście mieszkać blisko miejskiego lasu ? już nawet krótki spacer zawsze dodaje mi wigoru. Oddychając leśnym powietrzem, słuchając śpiewu ptaków czy podglądając wiewiórki, zawsze dystansuję się od bieżących problemów. Obecność drzew w naszym otoczeniu ma zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie i psychikę: Drzewa wytwarzają substancje lotne, które pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego. Olejki eteryczne i żywice wytwarzane np. przez sosny, poza silnym działaniem dezynfekcyjnym, obniżają ciśnienie krwi i wpływają uspokajająco. Dlatego spacery w otoczeniu drzew są nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. (aleje.org.pl).

Bezcenna jest rola drzew nie tylko w naszym życiu, ale także w miejskiej tkance, gdyż jedna z najważniejszych funkcji tych roślin to neutralizacja wytwarzanych przez człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych. Drzewa potrafią ograniczyć zapylenie w mieście nawet o 75%. Nie do przecenienia są usługi przyrodnicze drzew, które stają się siedliskami roślin i zwierząt!

Biorąc to wszystko pod uwagę, po raz pierwszy dla czytelników ?Zieleni Miejskiej? przygotowaliśmy dodatek poświęcony arborystyce. Zapraszamy Państwa do poznania zasad pielęgnacji młodych i sędziwych drzew, prawidłowego cięcia drzew i wysokich krzewów ozdobnych, leczenia ran drzew, czyli uszkodzeń pobocznicy pnia, oraz do zaznajomienia się z aspektami formalno-prawnymi związanymi z cięciem. Teksty zostały przygotowane przez ekspertów ze środowiska naukowego, prawników, architektów krajobrazu i arbosrytów. Dzięki inspirującej współpracy z Federacją Arborystów Polskich uwagę poświęcamy też samym arborystom, czyli tym, którzy na co dzień dbają o drzewa, wykonują fascynującą pracę na wysokościach, wciągają się na linach zabezpieczeni uprzężami i pracują w koronach drzew dla dobra nas wszystkich.

Zapraszamy do lektury!