Wszystkie wody stały się zasobem. Tak reguluje to nowe Prawo wodne. Co to oznacza? Że podlegają szczególnej ochronie jakościowej i ilościowej. Wody po prostu nie mogą się marnować. Zmienia to sposób zarządzania nimi w kontekście retencjonowania i rozwiązań melioracyjnych.

Nowe zadania gmin, wynikające z obowiązującego od początku roku prawa, są głównym tematem tego numeru. Doskonale omawia je wybitny ekspert profesor Ziemowit Suligowski. Czy jednak wprowadzone przepisy skłonią gminy do przyjmowania rozwiązań służących zapobieganiu powodziom i suszom? To okaże się w praktyce. Oby nie nazbyt boleśnie. Zmiany klimatu dotykają nas już od wielu lat i wiemy, co mogą oznaczać. Dobre przykłady zagospodarowania wody pojawiają się już w polskich miastach, ale to wciąż początki tego, co od lat robią np. Holendrzy. W numerze znajdą Państwo wywiad z Edytą Wiśniewską z Netherlands Water Partnership, w którym mówi ona o dzieleniu się dobrą praktyką. 
Początek 2018 roku przyniósł sporo niespodzianek. Sektor wodny znalazł się w kompetencjach nowego resortu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest teraz odpowiedzialne również za funkcjonowanie branży wodno-kanalizacyjnej. Z niego też wywodzi się nowo powołany prezes PGW Wody Polskie, Przemysław Daca. W numerze zamieszczamy wywiad, w którym pytamy prezesa m.in., czy usytuowanie to może mieć znaczenie dla priorytetów Wód Polskich.
W chwili, gdy nasze pismo trafia do druku, nadal nie jest zna...