Od Redaktora
Kolejny raz przedstawiciele władz pochylają się nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. 6 marca Rada Ministrów przyjęła projekt jej nowelizacji. Chciałoby się powiedzieć: lepiej późno niż wcale, bo specjaliści od dłuższego czasu alarmowali, że przy obecnej polityce Polska może nie sprostać wymaganiom 15-procentowego udziału energii z OZE w ogólnej produkcji energii. Jak na proponowane przez rząd zmiany zapatrują się przedstawiciele poszczególnych gałęzi rynku?
Przedstawiciele Polskiej Izby Biomasy wskazują na aspekty korzystne dla ich branży, dające możliwości rozwoju, ale zauważają wciąż nie do końca wykorzystywany potencjał drzemiący w tych frakcjach. Szczegóły proponowanych zmian w kontekście tej gałęzi OZE na naszych łamach wyjaśniają specjaliści z SGS Polska, którzy zwracają uwagę na ? bardzo istotne z ich punktu widzenia ? proponowane zmiany w definicjach biomasy. Czy dzięki nim ta gałąź rynku wyjdzie z kryzysu?
Na pewno liczą na to przedstawiciele branży energetyki wiatrowej, bo wprowadzona w roku 2016 tzw. ustawa odległościowa, a potem kolejne zmiany w przepisach mocno zahamowały inwestycje w tym zakresie. Co prawda, w nowelizacji ustawy upatrują oni szans na realne zmiany, ale nie kryją też rozczarowania atmosferą wokół farm wiatrowych, którym ? ich zdaniem ?zarzuca się ?zbyt duży udział kapitału zagranicznego?.
W tym wydaniu mogą też Państwo przeczytać wywiad z prof. Adamem
Koniuszym, pomysłodawcą Laboratorium OZE działającego n...