prof. nadzw. dr hab. inż. Zbigniew Heidrich
Instytut Zaopatrzenia i Budownictwa Wodnego
Wydział Inżynierii Środowiska
Politechnika Warszawska

Oczyszczalnie ścieków z zastosowaniem reaktorów sekwencyjnych typu SBR stanowią bardzo konkurencyjne rozwiązanie w stosunku do oczyszczalni z użyciem układów przepływowych. W reaktorach SBR jako jednozbiornikowych reaktorach biologicznych mogą zachodzić procesy zintegrowanego usuwania związków węgla, azotu i fosforu w fazach mieszania i napowietrzania oraz procesy sedymentacji i dekantacji ścieków oczyszczonych. Układy takie nie wymagają zastosowania osadników wtórnych ani urządzeń do recyrkulacji wewnętrznej i zewnętrznej. W reaktorach tych możliwe jest też prowadzenie procesu symultanicznej tlenowej stabilizacji osadu.
W prezentowanych artykułach warto zwrócić uwagę na propozycję podziału reaktorów SBR. Jest to oryginalne podejście do zagadnienia, w pewnym sensie konkurencyjne w stosunku do podziału proponowanego przez ATV.
W reaktorach SBR możliwe jest prowadzenie symultanicznej stabilizacji tlenowej osadów, czego dowodzi dr Wiesława Styka. Pozostałe artykuły prezentują praktyczne doświadczenia związane z reaktorami typu SBR o różnym wyposażeniu. Dr inż. Tadeusz Siwiec przedstawia np. dane dotyczące efektywności pracy pięciu wybranych oczyszczalni ścieków z reaktorami typu SBR. Wszystkie te oczyszczalnie charakteryzuje wysoka sprawność usuwania związków węgla i a...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?