Od Redaktora
Rosnące ceny paliw i energii, a do tego wymogi unijne dotyczące efektywności energetycznej, każą sięgać po coraz nowsze, ale też wypróbowane
rozwiązania w tym zakresie i szukać środków finansowych na ich wdrożenie. W najbliższych miesiącach ma zostać uruchomiony program ?Czyste powietrze?. Rząd zapowiada przeznaczenie na niego 130 mld zł. Pieniądze więc będą, ale w tym przypadku ostatecznymi beneficjentami będą osoby prywatne. Jak jednak przekonać mieszkańców do takich inwestycji? Jednym ze sposobów może być dawanie dobrego przykładu.
Dlatego samorządy same powinny zadbać o podwyższenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej poprzez głęboką termomodernizację, wymianę źródeł ciepła i nowoczesne systemy monitorowania zużycia energii. W Sopocie i Zgierzu obliczono, że dzięki wdrożeniu tych rozwiązań w ponad dwudziestu budynkach roczne oszczędności wyniosą około 1 mln zł.
Problem w tym, że gdyby chcieć przeprowadzić te inwestycje w standardowym trybie przetargu, remonty trwałyby co najmniej kilkanaście lat. Stąd pomysł na zastosowanie w tych gminach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, które, co prawda, w ostatecznym rachunku jest rozwiązaniem droższym, ale zapewnia kilkunastoletnią gwarancję i terminowość wykonania usługi.
By poprawić efektywność energetyczną, po termomodernizację (zdarza się, że także w formule PPP) sięgają przedsiębiorstwa zarządzające mieniem komunalnym i siecią ciepłowniczą. Gminy wymieniaj...