Od Redaktora
Mijamy ją na co dzień, często nie zwracając na nią uwagi. Szkoda, bo mała architektura miejska stanowi bardzo istotny element przestrzeni miejskiej, tworzący jej wizerunek i charakter. Wiele miast już to zauważyło, tworząc choćby katalogi mebli miejskich. Inne powoli, ale systematycznie zastępują przypadkowe zakupy mebli miejskich coraz bardziej przemyślanymi rozwiązaniami.
W tym wydaniu ?Plus Komunalny? o tych zagadnieniach pisze m.in. dr inż. Kinga Kimic z SGGW w Warszawie, która zwraca uwagę, że meble miejskie powinny być nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale także dostępne dla jak najszerszej grupy użytkowników ? w tym osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i seniorów.
Niestety, w Polsce nadal nie brakuje ławek, koszy na śmieci i latarni, które są krzykliwe i ? zamiast upiększać ? raczej szpecą przestrzeń miejską.
Dlatego tak istotnym zagadnieniem jest projektowanie mebli miejskich. Już na tym etapie powinny one współgrać z przestrzenią, którą mają współtworzyć. Piszą o tym specjaliści związani z firmą Komserwis.
O tym, że do umiejscowienia elementów małej architektury trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, zwłaszcza na terenach zabytkowych zieleni miejskiej, wspomina w swoim artykule Michał Grewling ? inspektor nadzoru ds. zieleni zabytkowej. Wskazuje on, że łączenie nowoczesności z historią może przynieść bardzo dobry efekt ? jeśli jest prowadzone z rozmysłem.
Place zabaw nie stanowią, co prawda, elementu małej archit...