Od Redaktora
Czy 5 września okaże się przełomową datą dla firm działających w branży gospodarki odpadami? Do tego dnia należy złożyć wniosek na zmianę pozwolenia zintegrowanego na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Wcześniej właściciele instalacji zobowiązani są spełnić określone przez ustawodawcę wymogi. Łączy się to nierzadko z dużymi nakładami. Nie brak głosów, że mniejsze firmy mogą temu nie podołać. Niepokój w branży wzmagają brak przepisów wykonawczych i niejasności interpretacyjne zapisów ustawowych. Mam nadzieję, iż pojawiające się głosy, że z rynku gospodarki odpadami może zniknąć około 30-40% mniejszych podmiotów, się nie sprawdzą.
Resort środowiska stoi na stanowisku, że spalanie odpadów stanowić może jedynie uzupełnienie systemu gospodarki odpadami. Tymczasem rośnie masa odpadów kalorycznych, których nikt nie chce. Ocenia się, że w Polsce zgromadzono ich już od 27 do 29 mln ton! Impas? Niekoniecznie. Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, zapalił światełko w tunelu, deklarując podczas organizowanej przez Abrys Konferencji pt. ?Paliwa z odpadów?, że wraz z Ministerstwem Energii przyjęte ma zostać rozwiązanie, które pomoże zagospodarować odpady kaloryczne. Jest ono konieczne, by ograniczyć falę patologii w branży.
Program ?Czyste Powietrze? miał być receptą na smog. Póki co, jego realizacja nie nabrała jednak właściwego tempa. Warto za to zwrócić uwagę, że nie mniej istotne są działania, które zmierzają do likwidacji indywidu...