MAŁA RETENCJA WODNA

prof. dr hab. Krzysztof Nyc
Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska

Woda jest jednym z zasobów naturalnych determinujących rozwój społeczno-gospodarczy. Obok światła, ciepła, powietrza i składników pokarmowych jest niezastąpionym i równorzędnym czynnikiem życia każdego organizmu. Wszelka więc działalność gospodarcza, zwłaszcza związana z produkcją rolniczą, leśną czy utrzymaniem terenów rekreacyjnych, uzależniona jest od dostępności zasobów wodnych. Zasoby wodne pochodzą głównie z opadów atmosferycznych, które w Polsce cechuje znaczne zróżnicowanie w czasie i przestrzeni. W latach przeciętnych, zależnie od regionu, opady kształtują się rocznie w granicach 450-650 mm na nizinach do 1000-1200 mm na terenach górskich. W rejonach przymorza i podgórskim średnie opady wynoszą ok. 700-750 mm. Najniższe występują głównie na terenie Wielkopolski i Kujaw.
Problemem dla środowiska przyrodniczego jest również cykliczne pojawianie się lat mokrych (o opadach wyższych od przeciętnych – średnich z wielolecia) i lat suchych (o opadach niższych od przeciętnych) ze znacznym deficytem wody w stosunku do zapotrzebowania przez przyrodę i działalność gospodarczą.
Rozwój cywilizacyjny społeczeństw sprawia, że konsumpcja wody wzrasta zarówno na cele gospodarcze, jak i na utrzymanie zasobów przyrody, która jest zasadniczym i bezzwrotnym jej konsumentem. Niedobór wody w środowisku wiejskim jest poważnym czynnikiem ograniczając...