Od składowiska do produkcji nawozu
Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami w Giżycku obchodzi 20-lecie działalności. To dobry czas na refleksję nad zbudowanym przez mazurskie samorządy systemem gospodarowania odpadami w obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.
Utworzony w 2004 roku Związek od początku działalności skupił się na budowie instalacji zagospodarowania odpadów komunalnych, rekultywacji starych, gminnych składowisk odpadów oraz edukacji ekologicznej. Zadanie zostało zrealizowane w 100%.
Śmieciowe rewolucje
Nie oznacza to, że władze Związku mogły spocząć na laurach i spokojnie obserwować funkcjonowanie Zakładu. Wręcz przeciwnie. Ustawodawca dostrzegł, że ówczesny system gospodarowania odpadami w Polsce nie przynosi oczekiwanych efektów i odstaje od standardów w krajach UE. Rozpoczęły się „śmieciowe rewolucje”, które w zasadzie trwają do dziś. Gminy uzyskały władzę nad odpadami, zaczęły organizować własne, dopasowane do swoich potrzeb systemy gospodarowania odpadami.
W całej Polsce zaczęły funkcjonować gminne lub prywatne instalacje zagospodarowania odpadów komunalnych, samorządy zaczęły przeprowadzać postępowania przetargowe na odbiór i transport czy zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nagle odpady stały się „języczkiem u wagi” mediów, a pojawiające się informacje o niedociągnięciach w orga...