Odpad czy paliwo?
Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy rozwój technologii pozwala na wyprodukowanie paliwa z odpadu. Z uwagi na dość niejednoznaczną regulację prawną rodzi to poważne problemy praktyczne.
Zmiany w ustawodawstwie polskim (wyraźne określenie procesu niepełnego odzysku – R15 – w ustawie o odpadach) często skłaniają administrację ochrony środowiska do forsowania interpretacji, zgodnie z którą w efekcie procesu np. brykietowania lub krakingu powstaje odpad nadający się do dalszego odzysku (spalenia w celu uzyskania energii). Konsekwencje są bardzo znaczne. Urządzenie, w którym byłyby bezpośrednio spalane owe brykiety czy paliwo płynne, staje się automatycznie spalarnią odpadów – ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Punktem wyjścia dalszych rozważań trzeba uczynić zasady ogólne dotyczące gospodarowania odpadami. Jest to o tyle istotne, że nie może być w omawianej sprawie dokonywana żadna próba generalizacji problemu. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości paliwo – nawet z wysokiej jakości odpadów – w pewnych okolicznościach nadal może być uznane za odpad (sprawa C-283/07). A contrario jednak wynika z owego orzeczenia, że w pewnych okolicznościach należy je traktować jako produkt odpadem niebędący.
Indywidualna ocena
Jako podstawa nie ulega przy ...