Pytanie nie brzmi, czy odpady powinno się traktować jako surowce, ale kiedy i o ile więcej niż obecnie uda się ich wykorzystać w procesach produkcyjnych.

Konieczność zmian jest raczej nieunikniona. Komisja Europejska przygotowała propozycję, która na terenie Unii ma doprowadzić do istotnego zrewidowania działań dotyczących cyklu życia produktu oraz gospodarki odpadami.

Opublikowany 2 grudnia 2015 r. pakiet gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest próbą odpowiedzi na europejskie wyzwania gospodarcze i środowiskowe. Wyczerpywanie się zasobów, wzrost ich cen i rosnąca zależność od dostawców z krajów trzecich stanowią poważne zagrożenie dla dalszego rozwoju UE oraz utrzymania jej konkurencyjności na globalnym rynku. Dlatego pakiet GOZ należy traktować jako szansę na transformację gospodarki, a nie zagrożenie dla jej rozwoju. W najbliższych miesiącach propozycja będzie analizowana, a ostateczny kształt narzędzi legislacyjnych i pozalegislacyjnych powinien być ambitny, ale nie demotywujący. Jedynie osiągalne cele mogą stanowić bodziec do działania, natomiast te zbyt wygórowane zazwyczaj zniechęcają do podejmowania prób ich osiągnięcia.

Stanowisko Polski

Jeszcze w trakcie przygotowywania pakietu GOZ przez Komisję Europejską, we wrześniu 2015 r., Polska przedstawiła na forum unijnym swoje wstępne stanowisko w tej sprawie. Zwrócono uwagę na cztery elementy, które powinny znaleźć ...