Właśnie mija kolejny rok eksperymentów w dziedzinie gospodarki odpadami, przeprowadzanych tym razem przez nowy rząd i Parlament. Przy tak głębokich zmianach teoretycznie winna zmienić się również polityka w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, zgodnie z przyjętymi zasadami i wytyczonymi celami Unii Europejskiej.

Niestety, wypracowane w poprzedniej kadencji nowelizacje ustaw zostały po kosmetycznych zmianach reaktywowane i są lub będą przekazane do Parlamentu. Oczywiście wszystkie projekty zwiększają biurokrację obciążającą przedsiębiorców, ale również administrację, gdyż tworzone rejestry bądź sprawozdania powinien ktoś czytać i sporządzać raporty. A ukazują one odpowiedni wizerunek Polski i tego jak wypełniane są określone cele wynikające z Planowej Gospodarki Odpadami.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wraz z grupą ekspertów przygotowało jednak nową strategię gospodarki odpadami. Jest to rozwiązanie rodem z lat 60. ubiegłego wieku, które obowiązywało po obu stronach muru berlińskiego. Polegało ono na odpowiedzialności gminy za odpady. Po jednej ze stron muru – zachodniej – oprócz do składowania kierowano je również do spalania. Później zmieniono nazwę procesu i obecnie poddaje się odpady odzyskowi, a spalarnie nazywa się zakładami termicznego unieszkodliwiania odpadów. Tym samym z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?