Każdy zakład piekarniczy produkujący pieczywo oraz wyroby piekarskie jest wytwórcą odpadów. Przedsiębiorca taki, jeżeli wytwarza odpady inne niż niebezpieczne w granicach od 5 Mg do 5 000 Mg w ciągu roku, zobowiązany jest do przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania nimi.

W wyniku prowadzonej działalności produkcyjnej w piekarniach wytwarzane są odpady, takie jak surowce i produkty nieprzydatne do spożycia oraz przetwórstwa, a także niezdatne do wykorzystania tłuszcze spożywcze. Ponadto pozostają opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, drewna, metali oraz produkty spożywcze przeterminowane lub nienadające się do spożycia.
 
Z katalogu odpadów
Klasyfikacji wytwarzanych odpadów dokonuje się w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów1. Zgodnie z nim odpady dzieli się na grupy wg źródła powstawania. Te wytwarzane w zakładach piekarniczych należą przede wszystkim do odpadów innych niż niebezpieczne. Zalicza się do nich surowce i produkty nieprzydatne do spożycia i przetwórstwa (02 06 01). Odpad stanowią resztki produktów spożywczych, ciast, wyrobów piekarniczych oraz warzyw, np. kapusty, grzybów, cebul, a także nieprzydatne do wykorzystania tłuszcze spożywcze (02 06 80) np. zużyty olej jadalny. Ponadto ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?