Do głównych zadań przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych należy dostawa wody do odbiorców indywidualnych i przemysłowych. Ponadto odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, konserwacja i modernizacja infrastruktury technicznej, a także realizacja nowych inwestycji wodno-kanalizacyjnych.

Według danych GUS, w 2007 r. w Polsce na 1000 posesji przyłączonych do sieci wodociągowej ok. 425 podłączonych jest do sieci kanalizacyjnej. Nielegalne wprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do ziemi, a także nieszczelne zbiorniki, tzw. szamba, są źródłem zanieczyszczeń wód podziemnych. Skutkuje to bezpośrednio podwyższeniem stężeń azotanów w ujmowanej wodzie, co zwiększa koszty jej eksploatacji z uwagi na konieczność oczyszczania w stacjach uzdatniania wody. Dlatego budowa, rozbudowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej jest niezbędna i priorytetowa. Problem powstawania odpadów w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych wiąże się przede wszystkim z modernizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz z oczyszczaniem ścieków.
 
Remont i modernizacja
W wyniku prowadzenia remontów i modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej powstają odpady złomu metalicznego w postaci żelaza i stali (17 04 05). Powinny one być segregowane wg rodzajów i gromadzone w kontenerach ustawionych w wyznaczonym miejscu, a po ich zapełnieniu przekazane do firm zbierającyc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?