Odpowiedzialność prawna jednostek gminnych
Nowy system postępowania z odpadami komunalnymi, wprowadzony Ustawą z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 152, poz. 897), zakłada, że zadania związane z odebraniem i prawidłowym zagospodarowaniem odpadów komunalnych gmina wykonuje we współdziałaniu z innymi podmiotami, głównie mającymi status przedsiębiorców (włączając w to pojęcie spółki komunalne). Jednak trzeba pamiętać również o gminnych jednostkach organizacyjnych (zakładach budżetowych), które też mogą działać w nowych systemach.
Wymienione podmioty wraz z gminą ponoszą odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie systemu, z tym że odpowiedzialność samorządu ma charakter szerszy, polegający w szczególności na zorganizowaniu systemu i zapewnieniu jego efektywności. Z kolei podmioty, które działają w ramach tych systemów, odpowiadają za wykonanie nałożonych na nie obowiązków, określonych ustawą lub zawieraną z gminą umową. Odpowiedzialność za realizację konkretnych wymogów dotyczy także właścicieli nieruchomości.
W sensie prawnym za odpowiedzialność należy uznać konieczność zdania relacji z wykonania określonych prawem obowiązków, które zostały nałożone na dany podmiot, a także poniesienie ewentualnych konsekwencji nieprawidłowego lub niepełnego ich zrealizowania (czy wręcz ich niewykonania), a więc poddania się sankcjom z tego tytułu. Przepisy odnoszące się do postępowania z odpadami komunalnymi konst...