Aktualna polityka krajowa i unijna w zakresie ochrony środowiska powoduje nakładanie na podmioty zajmujące się szeroko pojętą gospodarką odpadami szeregu obowiązków i wymagań, którym muszą na co dzień sprostać. 

Oprócz wymagań określonych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa przedsiębiorca zajmujący się zawodowo gospodarowaniem odpadami musi także działać zgodnie z warunkami określonymi w przyznanych mu zezwoleniach. Jakie ryzyka wiążą się z naruszeniem przepisów prawa lub działaniem niezgodnie z zezwoleniem? 

Odpowiedzialność administracyjna

Główne regulacje związane z wymaganiami stawianymi osobom zajmującym się gospodarowaniem odpadami znaleźć można w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach1. Określone zostały w niej przewinienia, za które możliwa jest do wymierzenia administracyjna kara pieniężna – są to głównie działania niezgodne z określonymi ustawą wymaganiami w zakresie m.in. transportu, magazynowania, przekazywania, zbierania czy ewidencji odpadów. Taka kara może wynosić od 1000 do nawet 1 000 000 zł i wymierza ją w drodze decyzji administracyjnej właściwy wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Przy ustalaniu wysokości administracyjnej kary pieniężnej wojewódzki inspektor ochrony środowiska uwzględnia rodzaj naruszenia i jego wpływ na życie i zdrowie ludzi oraz środowisko, ok...