Tematem tekstu SPIUG do wydania lipcowo-sierpniowego miało być zupełnie inne zagadnienie. Jednak podczas pisania tego tekstu dotarła do nas widomość, że nagle odszedł na zawsze prof. dr hab. Brunon Grochal ? wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, a dla przyjaciół po prostu Wojtek. Dlatego poniższy tekst zdecydowałem się poświęcić nietuzinkowej osobie o bardzo wysokiej kulturze, jakim był prof. Grochal. Współpracowaliśmy ze sobą od lat na rzecz propagowania rozwoju pomp ciepła w Polsce. Profesor był prezesem bratniej organizacji, bardzo zaangażowanym w rozwój zastosowania technologii pomp ciepła w Polsce. Autorem licznych publikacji, prezentacji, analiz z dziedziny termodynamiki i OZE, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki pomp ciepła.

Udzielał się w wielu instytucjach i szkołach wyższych, np. w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN. Ponadto był wieloletnim pracownikiem Zakładu Termodynamiki i Wymiany Ciepła, kierownikiem Działu Koordynacji i Planowania Badań Naukowych, kierownikiem Ośrodka Mechaniki Cieczy, kierownikiem Zakładu Odnawialnych Źródeł Energii, profesorem nadzwyczajnym w Ośrodku Termomechaniki Płynów. Wykładał na takich uczelniach technicznych jak: Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarcza w Bydgoszczy i Uniwersytet w Basrze (Irak). Był także Członkiem Sekcji Termodynamiki Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, współzałożycielem i długoletnim prezesem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, wiceprezesem Wydziału IV Nauk Technicznych Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem Rady Naukowo-Programowej Centrum Hewelianum oraz członkiem zespołu energetycznego przy NOT w Gdańsku.

Udzielał się także społecznie w licznych gremiach doradczych, takich jak: zespół do spraw energetyki odnawialnej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Energetycznego przy Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, Polska Rada Koordynacyjna OZE przy PIGEO, sprawował też funkcję koordynatora projektów Europejskich CLEANERPAS oraz RENEWX.

Jako autorytet w dziedzinie pomp ciepła był członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA. Osobiście będę pamiętać Profesora jako człowieka, do którego można się było zawsze zwrócić z prośbą o pomoc i nigdy nie zdarzyło się, żeby odpowiedział, że nie ma czasu lub nie chce pomóc, co przy jego zaangażowaniu w tyle projektów i funkcji miałoby uzasadnienie. Wiadomość o śmierci była szokiem, tym bardziej że kilka dni wcześniej rozmawialiśmy na temat jego udziału jako eksperta w przygotowywanej właśnie serii programów telewizyjnych. Jak zwykle nie odmówił i zaoferował swoją pomoc. Niestety, tracimy zawsze życzliwego nam kolegę, znakomitego termodynamika, uczonego mocno zaangażowanego w sprawy organizacji i popularyzacji nauki oraz we wszechstronny rozwój technologii OZE.

Należy jednak to zaakceptować i kontynuować wspólnie z naszymi kolegami z bratnich organizacji prace prof. Grochala na rzecz rozwoju OZE, ze szczególnym uwzględnieniem wytwarzania ciepła przy pomocy pomp ciepła.

Janusz Starościk, prezes Zarządu SPIUG

Wiadomość o śmierci Profesora zaskoczyła naszą redakcję. Przyjęliśmy ja z ogromnym żalem. Współpracując z Nim 12 lat, nie miałam świadomości o ogromie pracy, jaką wykonywał.

Profesor był człowiekiem niezwykle życzliwym, zawsze uśmiechniętym, gotowym do udzielania pomocy i służenia swoim doświadczeniem. Wielokrotnie był autorem artykułów w miesięczniku ?Czysta Energia? i prelegentem na organizowanym przez redakcję Forum Czystej Energii, na którym już zawsze będzie go brakowało.

Urszula Wojciechowska