Odzysk ciepła odpadowego w systemach kanalizacji

Rozwój technologii oraz wzrost cen za energię elektryczną przyspieszył w ostatnich latach rozwój wymienników ciepła z zastosowaniem do odzysku ciepła odpadowego ze ścieków.

Początek badań nad odzyskiem ciepła z kolektorów miejskich rozpoczęto już w latach 80. XX wieku w Szwajcarii. Pierwsze prototypy wymienników ciepła nie wzbudziły szerszego zainteresowania z uwagi na wysoki koszt inwestycyjny oraz stosunkowo niską sprawność ówczesnych pomp ciepła.

Odzysk ciepła odpadowego ze ścieków może być realizowany zarówno w instalacjach kanalizacyjnych pojedynczych domów, jak i na dalszym etapie przepływu ścieków, a mianowicie w systemach kanalizacji zbiorczej, a nawet na wylocie ścieków oczyszczonych. W poprzednim wydaniu ?Przeglądu Komunalnego? (2/2019) szczegółowo przedstawiono rozwiązania odzysku ciepła odpadowego ze ścieków z domowych instalacji kanalizacyjnych. W obecnym numerze zaprezentowany zostanie odzysk ciepła na dalszym etapie przepływu ścieków zbiorczymi systemami kanalizacyjnymi.

Efektywna technologia

Ważnym elementem decydującym o opłacalności budowy systemów wymiany ciepła odpadowego będą: ilość ścieków, temperatura ścieków, możliwość wykorzystania ciepła odpadowego, dostępne technologie wymienników ciepła i warunki terenowe.

Proces odzysku ciepła ze ścieków polega na tym, że pompa ciepła pobiera energię ...