Ocena efektywności ekonomiczno-ekologicznej w gospodarce odpadami oznacza zazwyczaj bilansowanie wpływu na środowisko oraz kosztów ekonomicznych. Określenie ekologicznie uzasadnionych i ekonomicznie wykonalnych możliwości zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) wymaga pogłębionej analizy, uwzględniającej cały cykl życiowy produktu i różnych możliwości postępowania z odpadami.
Ocenę efektywności ekonomiczno-ekologicznej ZSEE przygotowano1 w oparciu o pięć tzw. studiów przypadku (ang. case study), reprezentujących typowe grupy sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Rozpatrzono różne ścieżki zagospodarowania ZSEE (patrz ramka), porównując skutki ekologiczne i koszty ekonomiczne poszczególnych rozwiązań. Pojęcie efektywności ekonomiczno-ekologicznej potraktowane zostało jako środek wspierający decyzje dotyczące zrównoważonego rozwoju, jako że odnosi się jedynie do aspektów ekonomicznych i ekologicznych – z pominięciem skutków socjalnych.
Tworzywa sztuczne to jeden z podstawowych materiałów, z którego wykonuje się elementy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Wnioski płynące z tej analizy w istotnym zakresie dotyczą tych materiałów. Należy przy tym wziąć pod uwagę, zwłaszcza w odniesieniu do Dyrektywy UE o ZSEE i odpowiadających jej przepis&oa...