Ograniczamy potencjał składowanych odpadów
Ograniczamy potencjał składowanych odpadów
Ilość wytwarzanych odpadów komunalnych w Polsce wzrosła w ostatnich latach. Rosną także ilości trafiające na składowiska. Jak to wpływa na ilości wytwarzanego na nich biogazu?
Biorąc pod uwagę rosnące ilości odpadów, niepokoi fakt, że, jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego1, w 2017 r. spadł poziom selektywnej zbiórki niektórych surowców ? papieru i tworzyw sztucznych. Opracowane w 2016 r. plany gospodarki odpadami zakładały inne trendy. Sprawia to, że w niektórych regionach zaczyna brakować pojemności składowisk.
Coraz więcej gmin wdraża selektywną zbiórkę bioodpadów. Część już objęła nią bioodpady kuchenne. Dane z 2018 r. pokazują, że w wielu gminach ilości selektywnie zebranych bioodpadów bardzo silnie wzrosły. Ma to również wpływ na jakość odpadów pozostałych ? zmieszanych. Ponad 90% zmieszanych odpadów komunalnych przetwarzanych jest w Polsce w technologii mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP). Biofrakcja wydzielana ze zmieszanych odpadów komunalnych jest stabilizowana przed składowaniem, a na składowisko trafia głównie stabilizat. Ma to zdecydowany wpływ na ilość i jakość biogazu wytwarzanego na składowiskach.
Ile mamy odpadów?
W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost ilości odbieranych odpadów komunalnych. W 2017 r. odebrano ich ogółem 12 mln ton. Osiągnięty został zate...