Przyroda – jej urzekająca różnorodność form i zmienność barw – stanowiła inspirację dla wielu artystów tworzących swe dzieła w okresie Młodej Polski. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tych czasów był Józef Mehoffer (1869-1946), uczeń Jana Matejki, profesor i rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 
Jego dorobek to nie tylko liczne obrazy o wyrazistych barwach i tematyce symbolicznej, czego przykładem jest m.in. „Dziwny ogród”. Zasłynął także jako twórca wielu grafik, polichromii i spektakularnych witraży, należących do najwspanialszych dzieł sztuki dekoracyjnej. Zapewne nikt nie przypuszcza, że dziś możemy także odwiedzić prawdziwy ogród artysty, odtworzony w 2003 r.
 
Miejsce pełne sztuki
Dom przy ulicy Krupniczej 26 w Krakowie to dość duży i elegancki jednopiętrowy budynek. Został wzniesiony na planie litery L o wydłużonym boku usytuowanym na linii ulicy i krótszym – zwróconym w głąb towarzyszącej mu parceli. Od 1932 r. był własnością Józefa Mehoffera. Nabrał wtedy reprezentacyjnego charakteru i nazywany był „Pałacem pod Szyszkami”. Starannie urządzony na parterze salon połączony z niewielkim tarasem stanowił miejsce spotkań towarzysko-artystycznych przedstawicieli ówczesnej elity intelektualnej Krakowa. Dom wyposażono...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?