Coraz mniejsza ilość zieleni miejskiej w zurbanizowanym świecie sprawia, że architekci krajobrazu sięgają po nowoczesne rozwiązania jakimi są zielone dachy. Jednym z nich jest m.in. ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Tworzy sztuczne środowisko, w którym żyje coraz więcej ludzi stłoczonych na małej przestrzeni, ściśle zabudowanej. Wpływa to negatywnie na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Ogromne znaczenie roślinności w sztucznym, miejskim środowisku zaczęło być doceniane od niedawna, choć jej walory estetyczne były wykorzystywane w wielu kulturach od wieków. Roślinne dachy i ściany łączą te dwa bardzo ważne znaczenia zieleni, wprowadzając nowe relacje w urbanistyce i architekturze.
 
Rys historyczny
Pierwsze sztucznie skonstruowane ogrody na dachu, znane z przekazów historycznych, to Wiszące Ogrody Semiramidy w starożytnej Asyrii, jeden z siedmiu cudów świata. Ogrody te powstały na terenie pustynnym, w zwartej zabudowie pałacowej. Były sztucznie nawadniane i nawożone, a grubość warstwy wegetacyjnej sięgała 1-2 m. W krajach basenu śródziemnomorskiego w starożytności, w wiekach średnich i później budowano wille z ogrodami na tarasach obsadzonych drzewami bądź roślinami hodowanymi w donicach. Jednak dopiero XX w. przyniósł pierwsze projekty i realizacje ogrodów na dachach i na ścianach wieżowców (Trump Tower, wieżowiec ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?