Jak funkcjonują rodzinne ogrody działkowe (ROD) w gminach? „Oto wielka tajemnica wiary” – chciałoby się odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wyniki ostatniej kontroli NIK w tym zakresie. Pozostając w obszarze „wierzeń”, warto przypomnieć, że skrót ROD oznacza również… słowiańskie bóstwo, jednak – cytując za Wikipedią – „o nie do końca znanej funkcji”. Ta definicja doskonale odzwierciedla bezład organizacyjny i prawny, dotyczący zagadnień związanych z ROD-ami.
 
Od 5 października do 11 grudnia 2009 r. NIK badał osiem miast (Częstochowę, Gdańsk, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław) pod kątem zapewnienia na ich terenie warunków dla prawidłowego funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych. Kontrola dotyczyła m.in. doprowadzenia do działek dróg dojazdowych, energii elektrycznej, zaopatrzenia w wodę, utrzymania porządku i czystości na terenach do nich przylegających czy przestrzegania przepisów Prawa budowlanego. Niestety, jej wyniki nie nastrajają optymistycznie…
 
Działki poza prawem
Na początek NIK wziął pod lupę dane o ROD-ach, które znajdowały się w poszczególnych urzędach miejskich. Jak ustalili inspektorzy, w gminach brakowało informacji zarówno o rzeczywistej liczbie działek, jak i o po...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?