By móc podjąć skuteczne działania mające na celu przeciwdziałanie lub ograniczanie potencjalnych zagrożeń dla środowiska przyrodniczego, trzeba je zapoczątkować jeszcze na etapie planowania inwestycji.

Podstawy prawne
Obowiązujące w Polsce prawo regulujące zasady przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko, rozumianych jako badanie wpływu na środowisko będącego wynikiem realizacji zaplanowanych działań, wywodzi się z prawodawstwa Unii Europejskiej. Kluczowe znaczenie mają trzy dyrektywy. Pierwsza z nich to Dyrektywa Rady 85/337/EWG z 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne. Określa ona zasady oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko przyrodnicze i zdrowie człowieka. Kolejny dokument to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/42/WE z 27 czerwca 2001 r. w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko. Dotyczy ona projektów planów i programów, w tym także tworzących ramy dla wspomnianych wcześniej przedsięwzięć. Ostatnim aktem prawnym jest Dyrektywa Rady 92/43/EWG z 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Wymienione dyrektywy transponowane są do prawa polskiego Ustawą z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?