Opanowanie aspektów sanitarnych przy kompostowaniu bioodpadów
Konieczność zbiórki selektywnej, która od dwóch lat jest wymogiem w Polsce, spowodowała nowe wyzwania co do końcowego produktu ? kompostu ? zarówno dla obiektów przyjmujących te odpady, jak i dla mieszkańców, zwłaszcza w kwestii higienizacji oraz uciążliwości odporowych.
Opierając się na wieloletnich doświadczeniach czterech firm ? pionierów kompostowania w swoich krajach (Hantsch we Francji ? pierwsza kompostownia wyłącznie na bioodpady została wybudowana w 2004 r., Umwelt Elektronik w Niemczech, Kontrolgrun w Kolumbii i Biokompo w Polsce), mamy doświadczenie z ponad 200 kompostowni, zaprojektowanych i wyposażonych przez te cztery firmy.
Pomimo niektórych różnic, w zależności od specyfiki danego kraju, selektywna zbiórka dotyczy głównie odpadów pochodzenia roślinnego, odpadów spożywczych z gospodarstw domowych, odpadów z zakładów żywienia zbiorowego i niesprzedanych produktów sieci detalicznych lub przemysłu spożywczego. Odpady te mogą być zbierane i przetwarzane osobno lub wspólnie.
Problem sanitarny
W jakim kierunku zreorganizować selektywny odbiór odpadów kuchennych w miejscu ich powstawania? Ten rodzaj odpadów szybko fermentuje, dlatego istotne są ich szybki odbiór i