Adam Krzyśków
prezes Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej w Olsztynie


Prenumerata „Przeglądu Komunalnego” stanowi dla Funduszu istotną pomoc w codziennej pracy, ponieważ wskazuje nowe rozwiązania techniczne, zawiera opinie i doświadczenia innych czytelników oraz pokazuje rozwiązania organizacyjne cenne dla kierujących sferą usług komunalnych. „Zeszyty Komunalne” stanowią kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych sprawami gospodarki komunalnej, ostatnio w wyczerpujący sposób przedstawiły tematykę zagadnień prawnych i finansowania inwestycji. Bardzo przydatny jest dział „Prawo ochrony środowiska”, który opisuje zmiany regulacji prawnych – o nich nigdy za wiele, tym bardziej że jest to dość złożona materia. Artykuły zawarte w „Przeglądzie Komunalnym”, szczególnie dotyczące wdrażania nowych rozwiązań, ciekawych firm czy też inicjatyw, które można powielić i wdrożyć w naszym województwie, sprawiają, że miesięcznik zawsze mamy pod ręką. Tak trzymać!


Marek Fajfer
kierownik Zakładu Oczyszczania
Miasta PGKiM w Sandomierzu


Prenumerata „Przeglądu Komunalnego” pomaga nam w poznaniu nowych rozwiązań, omówień nowych ustaw i rozporządzeń dotyczących gospodarki komunalnej, w szczególności nieczystości stałych i płynnych oraz odzysku surowców wtórnych. Motywem zamówienia prenumeraty było zapoznanie się, jak z tymi problemami radzą sobie inni, przede wszystkim małe i średnie zakłady gospodarki komunalnej. W miesięczniku podoba nam się to, że ukazane są wszystkie sprawy, od ustaw do ich praktycznego omówienia. Prezentowane są również sprzęty, za pomocą których firmy zajmujące się gospodarką komunalną mogą wykonać swoje zadania. Pokazano pracę na składowiskach oraz ich budowę i eksploatację. W pewnym sensie „Przegląd Komunalny” był inspiracją w podjęciu działań w zakresie selektywnej zbiórki surowców wtórnych w naszym mieście. Z naszego punktu widzenia należałoby położyć większy nacisk na omówienie spraw gospodarki komunalnej z perspektywy średniej wielkości zakładów.


Zbigniew Piotrowski
burmistrz Miasta i Gminy Radzymin

„Przegląd Komunalny” ze względu na swe walory godny jest polecenia wszystkim, którzy zajmują się problematyką samorządów lokalnych, a zwłaszcza pracują w nich zawodowo lub działają społecznie. Periodyk ma bowiem charakter zasadniczo odmienny od innych wydawnictw podobnego typu – porusza bowiem nie tylko „techniczne” problemy zarządzania gminą, ale także samą istotę samorządu terytorialnego – jego cel, praktyki i charakter.
Lektura zawsze dostarcza pełnych, bieżących informacji o zarządzaniu, finansowaniu i rozwoju gospodarki komunalnej, a także o zintegrowanej z nią ochronie środowiska. Wiele artykułów koncentruje się na szczegółowych obszarach i opiera się na konkretnych doświadczeniach. Cenne jest to, iż dużo miejsca poświęca się przeglądowi aktów prawnych oraz wyjaśnia wątpliwości w ich interpretacji. Tym samym „Przegląd Komunalny” dostarcza wiedzy i umiejętności, pomaga w poszukiwaniu lepszych rozwiązań, „zmusza” do przemyśleń i konkretnych działań oraz propaguje ideę aktywnej edukacji ekologicznej. Merytoryczną zawartość czasopisma oceniamy więc bardzo wysoko. Całej redakcji dziękujemy i życzymy większego grona czytelników!
(…) Rzeczowa dyskusja prowadzona na łamach reprezentującego wysoki poziom merytoryczny miesięcznika pomaga samorządom i przedsiębiorstwom komunalnym w dotarciu do najnowszych osiągnięć i nowatorskich rozwiązań w gospodarce wodno-ściekowej i odpadowej (…).

Lech Płotkowski
zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


Monika Ratyńska
naczelnik Wydziału Rolnictwa i
Środowiska Starostwa Powiatowego w Białymstoku


Pracownicy nowo utworzonego Wydziału Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Białymstoku, znający „Przegląd Komunalny” z wcześniejszej praktyki zawodowej, zaproponowali jego prenumeratę, uznając, iż porusza on problemy, z którymi będą mieli do czynienia w pracy zawodowej. Najbardziej podobają się nam informacje zamieszczone na „żółtych stronach”, które stanowią kompendium wiedzy z danej dziedziny. W żadnym innym czasopiśmie nie znajdujemy tak obszernego i wyczerpującego zbioru danych, które pozwalają na szczegółowe zapoznanie się z tematem. Przejrzysty, tematyczny podział miesięcznika umożliwia jego przyjemną i łatwą lekturę, co w dobie wszechobecnego Internetu sprawia, że „słowo pisane” nie przegrywa z taką konkurencją. W naszej opinii nie potrzeba zmian merytorycznych, gdyż miesięcznik jest praktycznie zawsze „na czasie”. Uatrakcyjnić go mogłaby dyskusja z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi w odniesieniu do konkretnych zagadnień. Przedstawiana wykładnia zmieniających się często przepisów z zakresu ochrony środowiska i odpadów jest pomocna w bieżącym podejmowaniu rozstrzygnięć w tym zakresie.

(…) Jestem przekonany, iż podejmowana na łamach “Przeglądu Komunalnego” problematyka stanowi istotny wkład w kształtowanie świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa. Państwa działania pomagają czytelnikom zrozumieć, jak ważne dla przyszłości Polski jest wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju (…).

Jan Szyszko
minister środowiska


Krzysztof Niedbała
Technikum Ochrony Środowiska w Krotoszynie

Doskonalenie nabytych przez uczniów umiejętności na zajęciach lekcyjnych połączone jest z praktycznym rozwijaniem wiedzy i postaw proekologicznych. Niestety, literatura poświęcona zagadnieniom poruszanym na lekcjach jest niewystarczająca, co przyczyniło się do sięgania przez uczniów po artykuły zamieszczane w „Przeglądzie Komunalnym”. Czasopismo zawiera wiele informacji, dzięki którym możemy dowiedzieć się o problemach związanych z zanieczyszczeniem środowiska, powodowanym przez przemysł, rolnictwo i gospodarkę komunalną. Informuje o najnowszych technikach i technologiach stosowanych w ochronie środowiska. Precyzyjnie omawia procesy dostosowania polskiego systemu gospodarowania środowiskiem do norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Miesięcznik posiada wysoki poziom merytoryczny artykułów. Są one przystępnie napisane, co w połączeniu ze zdjęciami i przejrzystymi rysunkami poglądowymi sprawia, że jest atrakcyjnym przewodnikiem dla młodzieży po zagadnieniach związanych m.in. z ochroną powietrza, gospodarką odpadami czy oczyszczaniem ścieków. Zainspirowany informacjami zamieszczanymi na łamach „Przeglądu Komunalnego” – o najnowszych technologiach i technikach stosowanych w ochronie środowiska – włączyłem do programu praktyk zawodowych w Technikum Ochrony Środowiska wyjazdy studyjno-ekologiczne do Czech, Austrii i Holandii. Dzięki nim młodzież może praktycznie sprawdzić i poszerzyć informacje zawarte w Waszych artykułach.

Za wyrażone opinie i listy gratulacyjne z życzeniami wszystkim bardzo dziękujemy.
(red.)