Antoni Niedziałkowski

Obowiązująca od października ub.r. ustawa z 27 kwietnia 2001 r. określa sposoby postępowania z odpadami, które w efekcie mają spowodować ograniczenie ich ilości oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Osiągnięcie nakreślonego prawem celu wiąże się z realizacją działań, które sprecyzowane zostały w art. 5-7. Sprowadzają się one do: zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczania ich ilości, zapewnienia odzysku odpadów, których powstaniu nie udało się zapobiec oraz do unieszkodliwienia odpadów, których powstaniu nie udało się zapobiec i których nie udało się poddać odzyskowi.

Zapobieganie powstawaniu odpadów komunalnych

Rozwój gospodarczy, bardziej konsumpcyjny styl życia, nowości na rynku wytwórczym i przetwórczym to podstawowe źródła zwiększającej się masy odpadów komunalnych, nierozerwalnie związanych z życiem i bytowaniem ludności. Nowe typy opakowań, nowe rodzaje materiałów do ich produkcji, a także ich wielokrotność sprawiają, że w odpadach komunalnych znajduje się: opakowanie podstawowe w postaci kartonowego pudełka, papier, w który owinięto pudełko oraz torba, do której to wszystko włożono.
Na „produkcję” odpadów komunalnych nie mamy wielkiego wpływu. Ale czy nie ma możliwości ich redukowania? Z powyższego wyliczenia wynika, że ilość odpadów związanyc...