Mimo że w polskich przepisach za samo udostępnianie informacji o środowisku nie można pobierać opłat, to już za pewne konkretne czynności z tym związaneopłaty takie są przewidziane. Kiedy i na jakich zasadach?

Zagadnienia udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie uregulowane są w ustawie z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. DzU z 2013 r. poz. 1235, ze zm., dalej: ustawa o.o.ś.).Przepisy ustawy o.o.ś. wdrażają do polskiego prawa odpowiednie wymagania Konwencji z Aarhus (Konwencja sporządzona w Aarhus 25 czerwca 1998 r. o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska ? DzU z 2003 r. nr 78, poz. 706) oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/4/WE z 28 stycznia 2003 r. w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska i uchylającej dyrektywę Rady 90/313/EWG (Dz. Urz. WE L 41 z 14 lutego 2003 r.).

Publicznie dostępny wykaz a opłaty

Zarówno konwencja, jak i dyrektywa pozwalają na pobieranie opłat za udostępnianie informacji. W ślad za przepisami tych aktów prawnych także ustawa o.o.ś. pozwala na pobieranie opłat ? z tym że w ustawie nie są one przewidziane za samo udostępnianie informacji, ale za pewne konkretne czynności z tym związane. Chodzi tu o:<...