Pod pojęciem taryfy rozumie się zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania. Taką definicję zawiera ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.

Taryfa, w odróżnieniu od opłaty, która obowiązuje na przykład w transakcjach jednostkowych przy wymianie produktów, dotyczy transakcji powtarzalnych i zunifikowanych, co ma miejsce podczas wymiany usług, zwłaszcza tych, przy których występuje ścisły związek między produkcją a konsumpcją. Z prawnego punktu widzenia taryfa ma charakter umowy adhezyjnej, to znaczy zawartej na drodze przystąpienia (adhezji), gdyż jej treść podyktowana jest przez jedną stronę (dostawcę usług), a nabywca może ją przyjąć albo odrzucić. Każdy jednak, kto już korzysta z usług, z chwilą ogłoszenia nowej taryfy zachowuje się tak, jakby przyjął ofertę zawarcia umowy.
Z punktu widzenia sposobu obciążenia użytkownika systemu wodociągowego i kanalizacyjnego można wyróżnić trzy formy taryf: ryczałtowe, ilościowe oraz mieszane (dwu lub więcej członowe).
 
Taryfy ryczałtowe polegają na tym, że dla poszczególnych użytkowników usług wodociągowych lub też dla grup tych użytkowników ustala się opłatę, w ramach której użytkownik ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?